KNTNA squads named for Netball SA Country Championships

SQUADS; Danielle Wiese (left, Mundulla), Andrea Fuentes (Bordertown) and Tyler Atkinson (Border Districts) are some of the many KNTNA netballers set to feature at this year's Netball SA Country Championships.
SQUADS; Danielle Wiese (left, Mundulla), Andrea Fuentes (Bordertown) and Tyler Atkinson (Border Districts) are some of the many KNTNA netballers set to feature at this year's Netball SA Country Championships.

This year's Netball SA Country Championships are fast approaching, with some of the South East's most talented netballers set to shine on the court from June 12-14.

More than 1,000 participants, from 26 associations will converge on Adelaide's Netball SA Stadium over the June long weekend.

The championships are an exciting showcase of the best regional talent, with participants ranging from seniors to under 11s - who will join the competition for the first time in 2021.

While some of the teams are yet to be finalised, there is once again strong representation from countless Kowree-Naracoorte-Tatiara Netball Association clubs.

The association has entered teams in the Under 13s, Under 15s, Under 17s and Seniors.

Squad selections:

Under 13s:

Border Districts: Keely Rata.

Bordertown: Nil.

Keith: Della Clark, Anna McAuley and Ellie Makin (reserve).

Kingston: Piper Stenner, Tara Pink and Abby Mules,

Kybybolite: Nil.

Lucindale: Lacy Handbury.

Mundulla: Lara Wiese.

Naracoorte: Ava Woosnam and Libby Pretlove.

Padthaway: Nil.

Penola: Jasmine McIntyre (reserve)

Under 15s:

Border Districts: Lizzie Bird and Amelia Mahney.

Bordertown: Andrea Fuentes.

Keith: Mia Harper, Tillee Jones, Macy Llewellyn, Sophie Makin and Meg McAuley.

Kingston: Nil.

Kybybolite: Nil.

Lucindale: Nil.

Mundulla: Nil.

Naracoorte: Hayley Broadbent.

Padthaway: Brooke Edwards.

Penola: Heide Berkin and Tess Porter.

Note: Team to be finalised after training next week.

Under 17s:

Border Districts: Poppy Moyle-Read

Bordertown: Nil.

Keith: Nil.

Kingston: Nil.

Kybybolite: Brooke Ewer and Erin Ewer

Lucindale: Tara Nicholle.

Mundulla: Abbie Croser.

Naracoorte: Chelsea Du Rand, Grace Collins, Lucy Henschke and Mykaela Walker.

Padthaway: Nil.

Penola: Elise Berkin, Georgia Winter and Siobhan Adams.

Note: Team to be finalised after training next week.

Seniors:

Border Districts: Emma Hausler and Tyler Atkinson.

Bordertown: Nil.

Keith: Steph Lubcke and Dani Vankalken.

Kingston: Nil.

Kybybolite: Nil.

Lucindale: Ella Jones.

Mundulla: Danielle Wiese and Paige Marra

Naracoorte: Sophie Henschke and Ange Donnelly

Padthaway: Kaitlin Ward.

Penola: Nil.